Eliška Hašková-Coolidge |
v domácí i v zahraniční politice,“ prezentovala se v ostravském Knihcentru s řadou zasvěcených názorů Eliška Hašková-Coolidge, která pracovala jako ředitelka jedné z kanceláří v Bílém domě a také jako zvláštní asistentka u pěti amerických prezidentů.
A to od éry Johna F. Kennedyho až po Ronalda Reagana. Před penzí pak ještě devět let působila na americkém ministerstvu zahraničí na významných úřednických postech díky doporučení George Bushe staršího. Jak na besedě úspěšná krajanka uvedla, při posledních prezidentských volbách dala svůj hlas raději Donaldu Trumpovi.
Podle jejího názoru se totiž manželé Clintonovi přišli do politiky především obohatit na úkor státu.
Eliška Hašková popřela řadu zažitých mýtů o některých amerických prezidentech i dalších význačných politicích, když čerpala ze svých zkušeností v Bílém domě, kde prožila celých 18 služebních let. Velmi překvapivě se například vyjádřila o Hillary Clintonové, Baracku Obamovi či Lyndonu Johnsonovi. „Hillary volby nevyhrála, protože nebyla politicky poctivá a autentická. Úspěšný prezident musí být ale také přirozeným lídrem, který umí v důležitých záležitostech dobře rozhodnout. I když Donald Trump si coby podnikatel nepočínal při placení daní vždy férově, alespoň něco vybudoval. Byl ve své branži úspěšný. Nechápu také, jak může o něm někdo říkat, že je rasista, když si vzal dvě ženy odjinud a podporoval vždy své děti, aby se naučily také jazyk své matky. Naopak Clintonovi na tom nebyli finančně moc dobře, když přišli do vysoké politiky, a odcházeli se 400milionovým ziskem a na rozdíl od ostatních prezidentů si z Bílého domu odnesli i některé umělecky cenné předměty.
Politici z Demokratické strany si v USA tak často počínají. Kdysi jsme za to v Americe kritizovali poměry v takzvaných banánových republikách, ale teď jsme na tom podobně,“ uvedla Eliška Hašková, která má dvojí občanství a od 90. let už znovu žije v Praze.
Do Ostravy přijela také prezentovat svou novou knížku – Pět amerických prezidentů, česká babička a já – v níž líčí své barvité životní osudy. Hašková pochází z bohaté pražské bankéřské a podnikatelské rodiny, jež emigrovala v 50. letech za svým otcem, který v průběhu komunistického převratu už odjel do Spojených států. Tam Eliška posléze vystudovala diplomacii na univerzitě v Georgetownu, chvíli pak pracovala na ministerstvu zahraničí a poté nastoupila do Bílého domu. Emigranti musejí mít respekt, nemohou hned chtít všechno po zemi, která je přijala Eliška ale nebyla příznivcem ani Baracka Obamy, tolik oblíbeného zejména intelektuály. „Obama nebyl dobrý prezident, byl to slaboch, který udělal celou řadu špatných rozhodnutí v domácí i v zahraniční politice, zejména v Iráku a okolních zemích. On si ale uměl, stejně jako John F. Kennedy, omotat novináře kolem prstu. Je určitě dobrým řečníkem, ovšem není schopným lídrem.
Rozporuplný je i jeho program zdravotní péče. Jednak podražily poplatky zdravotním pojišťovnám, jednak lidé, kteří si dlouhou dobu nic neplatili, nemohou najednou chtít, aby jim stát hradil převážnou část péče. To pak platí především pro emigranty v USA.
Dost mne zlobilo, když si novináři vybrali jako „Trumpovu oběť“ Mexičanku s pěti dětmi, která nelegálně žila ve Spojených státech 20 let a měla být deportována. Jenže je si třeba uvědomit, že využívala také různé výhody systému, ale nikdy neplatila daně,“ uvedla bývalá vysoká úřednice v diplomatických a státních službách USA. Haškové, byť nyní vyučuje etiku a diplomacii, vadí i přílišná politická korektnost vůči uprchlíkům, která někdy hraničí až s nepatřičnou servilností. Podle jejích slov musejí mít emigranti respekt k zemi, která je přijala, přijmout jejich zvyklosti a nemohou hned chtít vše, na co mají nárok místní lidé, protože si daňovými a různými dalšími odvody na to ještě nevydělali.
Převzato: Eliška Hašková Parlamentní listy.cz